Gastrik Bypass Ameliyatı

Gastrik Bypass Ameliyatı

   Farklı mekanizmalar ile kilo kaybı sağlamaktadır. Yeni oluşturulan midenin hacmi, normal mideye göre belirgin derecede azalmış olduğundan daha az gıda ile doyum sağlanır ve böylece daha az kalori alınması sağlanır. Mide küçültme ameliyatında farklı olarak bu ameliyatta  vücut dışına çıkarılan bir mide bölümü yoktur ve hastanın kilosuna göre ince bağırsağın bir kısmı bypass edilir ve gıdalar yeterince emilmeden vucuttan dışarı atılır.

  Gastrik bypass ameliyatı da genel anestezi ile yapılır .Hasta tamamen uyumaktadır.Ameliyat laparoskopik yani kapalı yöntemle yapılmaktadır.4-5 adet 0,5 cm ve 1 cm çapındaki deliklerden yapılmaktadır ve ameliyat yaklaşık 2 saat sürmektedir.Mide stapler adı verilen özel bir alet ile hem kesilir hem de dikilir.Ekip olarak Stapler denilen bu aletin dikişlerini ,2. bir dikiş ile güçlendiriyoruz.Böylece kaçak ve kanama gibi ameliyat risklerini oldukça azaltıyoruz.Ameliyat sonrası hastayı doğrudan yatağına alıyoruz,yoğun bakım ünitesine yatırmıyoruz.Ameliyattan 4-5 saat sonra hastayı yürütmemeye başlıyoruz.Ameliyat günü herhangibir şey içirmiyoruz ve yedirmiyoruz.Ameliyatın ertesi günü kan tahlili ve ilaçlı mide röntgeninden sonra sıvı gıdalara başlıyoruz.Ameliyat sonrası hasta 3 gün hastanede kalıyor.İlk 15 gün sıvı gıda ,15. gün 1. ay arasında püre şeklinde gıdalar veriyoruz .1. ayda hatı gıdalar veriyoru.Beslenme programı bünyemizde buluna diyetisyen tarafından düzenlenmektedir.Ameliyat sonrası hastalarımızın , 15.gün,1.ay,3.ay,6. ay,9.ay ve 12. ay da kontrolleri yapılmaktadır.Ameliyat sonrası hastalarımıza ilk 2 ay sadece yürüyüş öneriyoruz.2. aydan sonra her sporu yapabilirler.Ameliyat sonrası 12-18 ay gebelik önermiyoruz


   Cerrahiden sonra, küçük miktarlarda gıda alınmasıyla hastalar kolayca doygunluk hissedebilir ve bir süre sonra bu tokluk iştah kaybına dönüşmektedir. Total gıda alımı anlamlı şekilde azalır. Yeni oluşturulan midenin küçülmüş boyutuna ve azalmış gıda emilimine bağlı olarak, gerekli vitamin ve mineral desteklerin kullanımı için cerrahın ve diyetisyenlerin talimatlarının izlenmesi gerekir. Böylece hasta vitamin ve mineral kaybı yaşamadan kilo verebilir. 


Whatsapp

Hemen Ara

Instagram

Randevu