Tüp Mide Ameliyatı-Mide Küçültme Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı-Mide Küçültme Ameliyatı

TÜP MİDE ( SLEEVE GASTREKTOMİ) NEDİR?

   Halk arasındaki adı mide küçültme ameliyatı olup ,bu ameliyat ile midenin yaklaşık 3/4  lük kısmının cerrahi olarak çıkartılır. Kesildikten sonraki biçimi tüpe benzetilmesinden dolayı, adı bu şekilde yerleşmiştir. Yoksa herhangibi bir yabancı madde takılması söz konusu değildir .

   Farklı mekanizmalar ile kilo kaybı sağlamaktadır. Yeni oluşturulan midenin hacmi, normal mideye göre belirgin derecede azalmış olduğundan daha az gıda ile doyum sağlanır ve böylece daha az kalori alınması sağlanır. Ancak asıl etkisinin mide bağırsak sistemindeki özellikle açlık, tokluk ve kan şekeri kontrolünü sağlayan hormonlar üzerinde meydana getirdiği değişimdir.. Vücut kitle endeksinin yükselmesi ile bu hormonların çalışması bozulur .Özellikle midenin fundus denilen üst bölümünde bulunan açlık hormonu ,diğer adıyla gyrelin hormonu bu ameliyat ile devredışı kalır.

   Mide küçültme ameliyatı genel anestezi ile yapılır .Hasta tamamen uyumaktadır.Ameliyat laparoskopik yani kapalı yöntemle yapılmaktadır.4-5 adet 0,5 cm ve 1 cm çapındaki deliklerden yapılmaktadır ve ameliyat yaklaşık 1 saat sürmektedir.Mide stapler adı verilen özel bir alet ile hem kesilir hem de dikilir.Ekip olarak Stapler denilen bu aletin dikişlerini ,2. bir dikiş ile güçlendiriyoruz.Böyleve kaçak ve kanama gibi ameliyat risklerini oldukça azaltıyoruz.Ameliyat sonrası hastayı doğrudan yatağına alıyoruz,yoğun bakım ünitesine yatırmıyoruz.Ameliyattan 4-5 saat sonra hastayı yürütmemeye başlıyoruz.Ameliyat günü herhangibir şey içirmiyoruz ve yedirmiyoruz.Ameliyatın ertesi günü kan tahlili ve ilaçlı mide röntgeninden sonra sıvı gıdalara başlıyoruz.Ameliyat sonrası hasta 3 gün hastanede kalıyor.İlk 15 gün sıvı gıda ,15. gün 1. ay arasında püre şeklinde gıdalar veriyoruz .1. ayda hatı gıdalar veriyoru.Beslenme programı bünyemizde buluna diyetisyen tarafından düzenlenmektedir.Ameliyat sonrası hastalarımızın , 15.gün,1.ay,3.ay,6. ay,9.ay ve 12. ay da kontrolleri yapılmaktadır.Ameliyat sonrası hastalarımıza ilk 2 ay sadece yürüyüş öneriyoruz.2. aydan sonra her sporu yapabilirler.Ameliyat sonrası 12-18 ay gebelik önermiyoruz


   Uzun dönem sonuçlarına bakıldığında tüp mide ameliyatı, daha eski olan gastrik bypass kadar ,hem hastanın kilo vermesi hem de diyabet gibi metabolik bozuklukların tamamen düzeltilmesinde veya iyileşmesinde etkili bir ameliyattır. Ayrıca tüp mide ameliyatı teknik açıdan gastrik bypass ameliyatına göre daha az komplikasyonun görüldüğü bir ameliyattır. Tüp mide ile; kısıtlayıcı bir ameliyat olması, fazla kiloların %50-60’ının kısa sürede kolaylıkla verilmesini sağlaması, yabancı bir cismin vücuda adapte edilmek zorunda olunmaması, midenin giriş ve çıkışında bir değişiklik olmaması, yiyeceklerin bağırsak sisteminde geçiş güzergahında bir değişiklik gerektirmemesi, hastanede kalış süresinin daha kısa olması, mide bağırsak sistemindeki açlık, tokluk ve kan şekeri düzenleyici hormonlara olumlu yönde etkilerde bulunması bakımından ayrıcalıklıdır.

   Bunların ötesinde bu operasyonlardan hangisinin uygun görüleceği hastamızla karşılıklı görüşerek karar verilir ve sonrasındaki takip de enaz operasyon kadar önem taşımaktadır. Operasyon sonrası nasıl besleneceğini bilememesi, yeni hayatının ilk günlerinde  yanında doktorunu ve ekibini bulamaması, o operasyonun faydalarını eksik kılabilir ,beklenen sonuçlara gelinmesini geciktirebilir hatta daha ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

EKİP OLARAK BU YOLDA GEREK SORULARINIZA YANIT VERMEK GEREK YOLUNUZDA SİZE EŞLİK ETMEK GÖREVİMİZDİR.


Whatsapp

Hemen Ara

Instagram

Randevu